top of page

Hakkımızda

Başka kavramından yola çıktığımız bu projede bazen kendi iç dünyalarında bazen de toplumda başkalaşmış kimselerin aslında bizden başkası olmadıklarını göstermek, yaşamın her gününe yayılmış gerek toplum gerek devlet bazlı dışlanmaya ve insan hakkı ihlallerine dikkat çekmek, özetle bunları başkalarına da duyurmak istedik.


Bu sesi yükseltirken yaşanmışlıkların benzerlikleri üzerinden bağlar kurduk, farklılıkları üzerinden empatiyi yeşertmeye odaklandık. Yalnızlık hissinin aslında dayanışmayla yerini nasıl da kendini bulmaya bıraktığına tanık olduk. Varlığın salt bir mücadele olmayıp bir kutlamaya dönüşebildiğini gördük.

Bu kapsamda Türkiye'deki trans+ların (trans, non-binary ve interseks) toplumsal alanda karşılaştığı ayrımcılığa karşı yürütülen mücadeleye gerçek hikayelerin gücünden yararlanarak katkı sağladığımız bu projenin ilk adımlarını Hakikat, Adalet ve Hafıza Merkezinde, II. Hafıza ve Gençlik Projesinin altında attık.


Hikayeleştirme ve dijital koleksiyon oluşturma yöntemleriyle trans+ların yaşam öykülerini ve hayatlarından anlamlı kesitleri simgeleyen objelerini bu sitede paylaşarak kalıcı ve özgün bir platform oluşturduk. Bu hikayeler ve objeleri derlerken çok geniş bir yelpazeye ulaştık: kalabalıklarla yaşayanlardan yalnızlığından güç alanlara, mücadele anılarından sevgi dolu anlara, makyaj malzemelerinden günlük sayfalarına biricik, çeşitli ve anlamlı çok sayıda insanı, anıyı ve eşyayı yaratıcı aktivizmin etrafında bir araya getirdik. Bütün bunları yaparken uluslararası düzeyde işbirlikleri kurarak yaratım alanımızı genişlettik.

 

Katkı ve işbirlikleri ile geliştirmeye devam edeceğimiz bu platform aracılığıyla farklı toplumsal gruplar arasında alternatif iletişim yollarını kullanarak bağ kurmayı, böylece başka birilerinin yaşam öykülerini başkalarına duyurmayı amaçlıyoruz.

Ekip

göktuş.png

Göktuğ Berber

Proje Yürütücüsü

muso.png

Musa Can

Proje Yürütücüsü

fkbjkrjşfourkdf.png

Zeynep Ayta

Yaratıcı Koordinatör

Dr. Noémi Lévy-Aksu

Hafıza Merkezi

Program Yöneticisi

Dr. Mert Koçak

Hafıza Merkezi

Proje Koordinatorü

Nis Tuğba Çelik

Hikâye Editörü

Sevcan Tiftik

ÜniKuir

Akademik Danışman

Balacan Ayar

Hafıza Merkezi

İletişim ve Ağ Sorumlusu

Destekleriyle

HM_TamLogoTR_3x.png

Teşekkürler

Museum_of_Transology_logo.png
bottom of page