top of page
kravat.jpeg

"Yıkım: sokaklar ve mekânlar için sürekli üstünde göz gezdirilen o 'ibne' olmaya ilişkin bir aktivizm unsuru."

Kravat

Aslı'ya Ait

Fotoğraf: Zeynep Ayta, 2023

Obje no. 2333411

"Ev, okul, sokaklar, mekânlar... Bizim bulunduğumuz her yerde varlığımıza karşı çıkanlar da var. Ben varlığını bir şekilde hep haykırabilen, birçok lubunyaya göre ayrıcalıklı bir konumda, birçok insana göre de "dezavantajlı" bir konumda yer alan bir lubunyayım. Bu kravat beni bu mekânlarda çeşitli anlamlarla ifade eden bir kumaş.

 

Çok sevdiğim eski partnerimle bit pazarında metrelerce gökkuşağı kumaşı satıldığını gördüğümüzde heyecanlanmıştık. Burada belirtmeliyim ki o çok daha fazla heyecanlandı ve "alalım, kullanırız mutlaka" dedi. Ben dalga geçtiğimde iyi ki ısrar etmiş de almışız diyorum şimdi...

 

Peki nedir bu çeşitli anlamlar? Ev için "evden çıkarken mi taksam çıktıktan sonra mı?" ikileminde açılmamın da bir parçası olan bir serzeniş unsuru. Okul ve arkadaş çevresi için "her şeyde de illa bahsedecek LGBTİ+'lardan", "illa her yerine bayrak takmak zorunda" düşünce ve söylemlerine karşın bir temsiliyet.

 

"Evet, bayrak gibi gezeceğim ve bunun ne ifade ettiğini anlamanızı beklemiyorum. sadece gösteriyorum" temsiliyeti. Bir kravatın resmiyetini bu şekliyle taşımaktan daha öte ne ola ki? Sokaklar ve mekânlar için "sürekli üstünde göz gezdirilen o 'ibne'" olmaya ilişkin bir aktivizm unsuru."

bottom of page